UA-140687675-1

ALTIN ÇİÇEĞİ

ALTIN ÇİÇEĞİ
  • 65,00TL 75,00TL
Satın alabilmek için asgari adet: 1
payment-options

Asteraceae (papatyagiller) familyasından olan Helichrysum türlerinin dünyada yaklaşık 600 türü bulunmaktadır. Helichrysum ismi Yunanca helisso (dönen) ve chrysos (altın) isimlerinden türemiştir. Helichrysum türleri nadiren de olsa beyaz (H. pamphylicum-Antalya) veya kırmızı renkte (H. sanguineum-Hatay) brakteler de taşıyabilmektedir. Türkiye Helichrysum türleri bakımından zengin bir ülkedir ve Helichrysum türlerinin çoğu, tedavi amacıyla halk arasında kullanılmaktadır. Yurdumuzda doğal olarak 34 Helichrysum taksonu (tür, alt tür, varyete) yetişmekte olup, bunlardan 17 tanesi endemik, yani sadece bizim ülkemize yetişen türlerdir.


Helichrysum türlerinin çiçekleri (Helichrysi flos) drog olarak kullanılır. Çiçekler özellikle flavon bileşiklerince çok zengindir. Bu türler ana bileşikler olarak isimlerini de kendilerinden alan helikrizin A, B gibi flavonon türevleri ile izosalipurpozit isimli bir kalkon bileşiği yönünden çok zengindir. Drogda ayrıca bol miktarda, bilinen flavon bileşikleri apigenin, luteolin, kempferol ve kesretin türevleri de serbest veya glikozit formunda bulunur. Drogda başta helipiron olmak üzere a-piron türevleri ve ftalitler ve bazı lipofil flavon bileşikleri de bulunmaktadır. Kırmızı renkteki H. sanguineum ayrıca antosiyan bileşikleri yönünden çok zengindir. Bitkinin karakteristik kokulu uçucu yağı türden türe farklılık gösterir ve özellikle nonakosan, karyofilen epoksit, β-karyofilen, δ-kadinen, neril asetat gibi bileşikler içerir.

 

Helichrysum türleri eski çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Dioscorides (M.S. 40-90) Materia Medica adlı eserinde Helichrysum kapitulumlarından idrar güçlüğü, karaciğer rahatsızlığı, siyatik ve fıtıkta yararlandığını bildirmiştir. Helichrysum türlerinin değeri yurdumuzda halk arasında da çok iyi bilinmekte ve çiçeklerden hazırlanan infüzyonlar diüretik etkileri nedeniyle kum düşürmek amacıyla çok kullanılmaktadır. Ayrıca drogun değişik yörelerimizde midevi, safra söktürücü ve safra düzenleyici etkileri de bilinmektedir.